Zwolnienie firm ze składek ZUS w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

Prezes Rady Ministrów przedstawił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID-19. W projekcie tym zawarto również rozwiązania mające stanowić tzw. tarczę antykryzysową dla przedsiębiorców, w tym przepisy dotyczące zwolnienia ze składek ZUS.

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek może ubiegać się płatnik składek, który:

  1. jest osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych lub w innych przepisach odrębnych (m.in. przedsiębiorcy w rozumieniu Prawa przedsiębiorców, artyści, twórcy, wspólnik jednoosobowej sp. z o. o., wspólnicy spółki jawnej, komandytowej i partnerskiej, osoby prowadzące szkołę itp. na podstawie Prawa oświatowego);
  2. wykonywał działalność przed dniem 1 lutego 2020 r.;
  3. jest mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców, tj. przedsiębiorcą, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz co do zasady osiągnął roczny obrót netto nieprzekraczający równowartości 2 mln euro;
  4. nie korzystał z innych form pomocy dla przedsiębiorców przewidzianych w art. 15g oraz art. 15zq; (tj. nie otrzymał świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy, dofinansowania pracowników objętych przestojem ekonomicznym oraz nie korzystał z tzw. świadczenia postojowego, o którym mowa będzie w kolejnym wpisie);
  5. osiągnął przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek nie wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. – w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność zobowiązanej do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenia.

    Warto w tym miejscu nadmienić, że prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. wynosi 5.227,00 zł. Zatem, aby osoby samozatrudnione były uprawnione do skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS ich przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie może przekroczyć kwoty 15.681,00 zł.

    Zgodnie z proponowanymi zapisami wniosek o zwolnienie ze składek ZUS należnych za okres od 1 marca do 31 maja 2020 roku należy złożyć nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 roku.

    Kancelaria Podatkowa Rzeszów

    Kategorie: Aktualności